EM PIESĀRŅOJUMS - vispārīgi.
Piedāvājam veikt elektromagnētiskā (EM) piesārņojuma magnētiskās indukcijas mērījumus, piesārņojuma avotu noteikšanu un mazāk piesārņotu vietu meklēšanu telpā.
Radiācija un radioaktivitāteLai izprastu radioaktīvo materiālu radīto apdraudējumu un veicamos piesardzības pasākumus, ir svarīgi apgūt pamatinformāciju par radiāciju. Radiācija ir enerģija, kas tiek izplatīta (jeb izstarota) no ierosinātiem atomiem. Materiāli ar ierosinātiem atomiem var būt dabīgi atrodami mūsu vidē vai var būt cilvēku radīti. No dabīgās radiācijas izvairīties nevar, tomēr dabīgās radiācijas līmenis ir zems.
Visu matēriju veido atomi. Atomus nevar saskatīt nedz ar neapbruņotu aci, nedz palīglīdzekļiem. Atoma trīs pamatsastāvdaļas ir protoni, neitroni un elektroni. Atoma centrālā daļa ir tā kodols. Kodolā atrodas protoni un neitroni, kas ir cieši saistīti cits pie cita. Elektroni riņķo ap kodolu. Tikai noteiktu kombināciju neitroni un protoni rada stabilus atomus. Ja uz noteikto protonu ir pārāk daudz vai pārāk maz neitronu, šādā kodolā būs pārāk daudz enerģijas. Šis atoms būs nestabils.
|
Radioaktīvais piesārņojums
Radioaktīvs piesārņojums ir nevēlami radioaktīvi materiāli, kas atrodas konstrukcijās, teritorijās, priekšmetos vai cilvēkos, ka arī uz to virsmām. Vienkārši runājot , radioaktīvs piesārņojums ir radioaktīvs materiāls nevēlamā vietā.
Ja radioaktīvs materiāls tiek pareizi lietots un kontrolēts, tam ir daudz noderīgu pielietojumu. Piemēram, lielākajā daļā dūmu detektoru tiek lietoti radioaktīvi materiāli, tāpat arī medicīniskos diagnostikas instrumentos un ārstēšanas procedūrās. Tikai tad, kad radioaktīvie materiāli atrodas vietās, kur tie nav vēlami (piemēram, augsnē, ūden un cilvēkos), mēs to dēvējam par piesārņojumu. |